Во Израел е отворен најголемиот ургентен центар во светот, со 8.000 квадратни метри, наменет за вообичаени итни потреби, како и за ненадејно голем број ранети во случај на војна или терористички напади.

Центарот во болницата Ихилов во Тел Авив го отворија претседателот на преодната влада на Израел Јаир Лапид, израелскиот претседател Исак Херцог, министерот за здравство Ницан Хоровиц и филантропот Силван Адамс.

Адамс, Израелец кој има и канадско државјанство и финансираше неколку проекти во Израел во претходните години, донираше 28 милиони долари на болницата, поради што ургентниот центар го носи неговото име.

На отворањето тој порача дека Израел е веќе лидер во медицината во светот, дека израелските научници и лекари наоѓаат важни решенија во областа на истражувањето, иновациите и здравствената заштита и оти земјата може да биде предводник и во ургентното згрижување.

Центарот има 100 болнички кревети, а тој број може да се удвои во итни случаи.

Пациентите кои се чувствуваат доволно добро ќе можат да се пријават, а потоа да се подложат на само-тријажа, каде што автоматските системи ќе ја проверуваат нивната температура, крвен притисок, пулс и заситеност со кислород во крвта.

Резултатите се внесуваат во компјутерскиот систем на болницата, а вработените во центарот веднаш ќе бидат известени доколку пациентите се изложени на висок ризик.

Мобилни роботи ќе им помагаат на пациентите да го пронајдат одделот што им е потребен, а преку апликација ќе се информираат што се случува со нивните тестови, резултати и третман.

Портпаролот на болницата Аву Шусан изјави дека податоците се внимателно проверени и дека се укажува оти ургентниот центар отворен денеска е најголемиот во светот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.