Од почетокот на пандемијата со Ковид-19 до денеска во светот се инфицирале 94.315.331 човек, а во моментот активни се 24.950.778 случаи, се наведува на сајтот на „Ворлдометерс“.

Од последици од Ковид-19 починале 2.017.913 луѓе, а оздравеле 67.346.640.

Најголем број на заразени има во САД – над 24 милиони луѓе, потоа следи Индија со над 10,5 милиони, Бразил со повеќе од 8,3 милиони, потоа Русија со над 3,5 милиони и Велика Британија со над 3,3 милиони инфицирани лу

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.