Изминатата година во 68 земји во светот од пооследици од овид-19 починаа 840 новинари, соопшти швјцарската невладина организација „Прес емблем кампањ“ (Press Emblem Campaign).

Во соопштението на ПЕЦ се истакнува дека тоа е најголем број на починати медиумски работници од крајот на Втора светска војна. Во 2020 година секој ден по двајца новинари биле жртви на Ковид-19.

Најголем број на починати новинари има во јужноамериканските земји односно 458.

Во Азија од последици од ковид-19 починале 151 новинар, во Европа 147, во Северна Америка 45 и во Африка 39.

Во Перу за време на пандемијата починаа 108 новинари, во Бразил 102, во Мексико 87, во Индија 56, во Италија 46 и во Турција од последици од ковид-19 починале 21 новинар,

ПЕЦ истакнува дека најверојатно е поголем бројот на починати новинари, бидејќи не сите смртни случаи не биле тестирани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.