Во најголемата кампања за вакцинација во светот, досега се вакцинирани 46,2 милиони луѓе во 51 држава.

Најновото темпо на вакцинација во светот е околу 2,35 милиони дози на ден, јави Блумберг.

Вакцинацијата во САД почна на 14 декември, а досега се вакцинирани 15,6 милиони луѓе, според извештајот на Блумберг и податоците на Центрите за контрола на болести. Само минатата недела во просек биле аплицирани 806.716 дози дневно.

Во САД на 100 жители ставени се 4,7 дози.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.