Едно лице загина, а 11 деца се повредени ноќеска во сообраќајна несреќа во јужна Германија, кога камион удри во автобус во кој се превезувале деца.

Во несреќата што се случила во близина на Фурстенштајн во Баварија загинал возачот на камионот, а возачот на автобусот е тешко повреден.

Единаесет деца со повреди се пренесени во блиската болница.

Според првичните извештаи, до судирот дошло кога двете возила се судриле фронтално на остра кривина. Патот неколку часа бил затворен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.