Иранската државна телевизија објави дека на погребот на генералот Касем Сулејмани, кој е убиен во напад од дрон по наредба на американскиот претседател Доналд Трамп, дошло до големо стампедо.

Како што јавува АП, повикувајќи се на иранската национална телевизија, во стампедото загинале 35 лица, а 48 се повредени.

Вчера во Техеран е одржана првата комеморација за генералот, а денеска се одржува втора комеморација во неговото родно место Керман.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.