Во Шведска денеска се потврдени вкупно 96 нови смртни случаи на Ковид-19, што е најголема дневна бројка во последните три месеци, јавија британските медиуми.

Од последниот пресек, коронавирус им е потврден на уште 4.007 лица, што е речиси 2.000 помалку од највисокиот дневен биланс што беше потврден претходно овој месец.

Во Шведска досега од Ковид-19 умреле 6.321 пациенти.

Стапката на смртност на Ковид-19 во оваа земја е неколку пати поголема отколку во соседните скандинавски земји, но, сепак, е пониска отколку во некои поголеми европски земји, како што е Шпанија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.