Шведска денеска потврди 7.240 нови случаи на Ковид-19, најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата.

Највисокото дневно салдо во Шведска беше забележано на почетокот на месецов, кога коронавирусот беше потврден кај 5.990 лица.

Во истиот период од Ковид-19 починале уште 66 пациенти, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата се искачи на 6.406.

Стапката на смртност од Ковид-19 во Шведска, која не воведе строги мерки против епидемијата, е неколку пати поголема отколку во соседните нордиски земји, но сепак е пониска отколку во некои поголеми европски земји.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.