Во Швајцарија денеска се засилени епидемиските мерки со цел да се спречи натамошното ширење на нови случаи на Ковид-19.

Како што пренесуваат странските агенции, новите мерки вклучуваат затворање дискотеки од утре, прекинување на универзитетските часови од почетокот на ноември и нови ограничувања на спортските настани и патувања.

Владата во Берн соопшти дека старите и новите ќе бидат воведени на неодредено време.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.