Жителите на Швајцарија кои ќе ги прекршат најновите прописи за заштеда на енергија ќе се соочат со парични казни, па дури и три години затвор, пишува швајцарски Blick.

Температурата во зградите кои се греат на гас може да биде максимум 19 Целзиусови степени, а температурата на водата најмногу 60 степени.

Забранети се електрични греалки, а забрането е и греење на сауни и базени.

Според портпаролот на сојузното Министерство за финансии, Маркус Спорндли, дневната казна за прекршување на овие прописи е од 30 до 3.000 швајцарски франци.

Со казни се соочуваат и комуналните претпријатија кои вршат топлинска енергија доколку ги надминат доделените квоти за потрошувачка на гас.

Кантоните имаат рок до 22 септември да предложат мерки за спроведување на овие прописи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.