Во Шпанија за еден ден починале 812 луѓе од Ковид-19. Со ова вкупната бројка на починати е 7.340. Новозарени се 6.298. Од досега заразените 85.195, заздравиле над 17.000 луѓе.

Во Шпанија трет ден по ред има повеќе од 800 починати од коронавирус.

Националниот координатор на итни служби Фернандо Симон, кој секој ден ја информираше јавноста за ситуацијата со коронавирусот, исто така имал позитивен тест.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.