Највисоко ниво на дневни хоспитализации поради коронавирус беше достигнато во САД во неделата, кога 93.238 пациенти се сместени во болници.

Тој број ги надмина податоците од саботата, кога беа хоспитализирани 91 635 лица, наведува Си-Ен-Ен.

Се претпоставува дека бројот на хоспитализирани лица е зголемен поради бројните патувања во последните денови поради Денот на благодарноста, и покрај предупредувањата од властите да се воздржат од вакви прослави.

Лекарите проценуваат дека бројот на хоспитализирани ќе се зголеми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.