Во САД како последица на пандемијата на Ковид-19 без работа останаа 6,6 милиони луѓе.

Повеќе од 6,6 милиони Америкаци се пријавиле за помош во случај на невработеност, а тоа е многу повеќе од рекордно високото ниво на оние кои останаа без работните места минатата недела. Тоа е знак дека отпуштањата од работа во период на новиот коронавирус се забрзуваат.

Воедно, тоа е сигнал и дека САД тонат во рецесија, а голем број компании во странство, исто така, се затворени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.