Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави уривање на десет контаминирани згради на некогашниот државен лабораториски комплекс за тестирање нуклеарни горива и течен метал во близина на местото Санта Сузен, северозападно од Лос Анџелес.

Тој лабораториски комплекс е отворен во 1940 година, а во 2010 година е издаден судски налог за негово уривање.

Уривањето и безбедното отстранување на остатокот десет згради е неопходно со цел да се намали ризикот од нуклеарна контаминација во случај на сезонски шумски пожари во околината на комплексот во Санта Сузен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.