Бројот на потврдени случаи со новиот коронавирус во Русија во последните 24 часа се зголеми за 228 и се искачи на 1.264.

Ковид-19 е потврден во 62 руски региони, а само во Москва се пријавени 114 новозаболени.

Додека Штабот за превенција од ширењето на новиот коронавирус соопшти дека оздравеле 49 луѓе, а едно лице починало во Москва.

Во Русија досега како последица од Ковид-19 починале четири лица

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.