Генералниот директор на болничкиот систем во Париз, Мартин Хирш, утрово во интервју за телевизијата Франс 2 потврди дека во Париз е откриен нов сој на коронавирусот.

Претходно, министерот за здравство на Франција, Оливие Веран, во изјава за РТЛ наведе дека досега е потврдено присуство на новиот сој на коронавирус во 10 случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.