Во областа Мариупол, мобилните патроли од кадировистите приведуваат и проверуваат луѓе кои се движат по патиштата кон Бердјанск и Запорожје. Се евидентираат фактите за физичко насилство врз приведените, пренесува Укринформ, објава на Телеграм на советникот на градоначалникот на Мариупол Петро Андриушченко.

„Мариупол. Зајакнување на режимот на контрола. Окупаторите не само што воведоа нов пристапен систем и поставија контролни пунктови. Денеска го наведуваме патролирањето во областа Мариупол со мобилни патроли од Кадировците. Патролата првенствено ги покрива земјените патишта што ги заобиколуваат Мангуш и Николски во насока на Бердјанск и Запорожје“, напиша Андриушченко.

Тој истакна дека според локалните жители, вчера попладне во областа на селото Демјанивка, област Мангус, таква патрола задржала автомобил со луѓе кои се движеле кон Бердјанск. Луѓето биле соблекувани голи, малтретирани и физички злоупотрбувани, а потоа биле вратени назад во Мариупол. Во исто време, возачот и патниците имале сертификати за филтрирање, но немале пропусница.

„Затоа, бидете внимателни. Воздржете се од  евакуацијата некое време. Украина работи на отворање официјални коридори за евакуација. Грижете се за себе“, рече советникот на градоначалникот, обраќајќи им се на граѓаните кои останаа во блокираниот Мариупол.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.