Во јавноста се појави видео кое прикажа како во Мексико се продаваат кандила за заштита од коронавирус. За многумина ова е маркетиншки трик, а има и такви кои спасот го бараат токму во ова.

Главната работа во фукцијата на ова кандило е молитвата, потенцираат трговците, која носи со себе здравје и лекување, а вербата кон бог и молбата е да помогне и заштити од секоја болест. Кандилата ги има во секакаква големина, боја и мирис.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.