Обвинителството на Мексико денеска соопшти дека пред два дена биле откриени и конфискувани 300 килограми таблети фентанил. Дрогата била откриена во камион што превезувал кокосови ореви.

Мексико произведува најголем дел од фентанилот што влегува во САД, користејќи хемиски прекурсори увезени од Кина и од други места.

Во САД од предозирање со фентанил годишно има десетици илјади смртни случаи. Фенталинот е исклучително силна синтетичка дрога.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.