Мароканската полиција соопшти дека запленила повеќе од два милиони таблети „каптагон“, синтетичка дрога од семејството амфетамини.

Акцијата на заплената била изведена во пристаништето Тангер, на северниот брег на Мароко. Дрогата била скриена во товарен контејнер на брод што допловил од Либан, со крајна дестинација држава во западниот дел на Африка.

Запленети се точно два милиони и 18.500 таблети каптагон.

Во Мароко, кој е познат по производство и илегална трговија со производи од канабис, ретки се заплените на амфетамини.

„Каптагон“ стана познат на Блискиот Исток последните неколку години. Тој вид дрога ја користат припадниците на Исламската држава, бидејќи амфетамините како активни психостимуланти ја ублажуваат физичката болка и даваат чувство на бестрашност.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.