Властите во севериот кинески регион Внатрешна Монголија се наоѓаат во состојба на приправност откако е откриен потенцијален случај „бубонска чума“, болест која предизвикува пандемија на Црна чума, пренесува СиЕнЕн.

Случајот е откриен во градон Бајанур, северозападно од Пекинг, наведува државната агенција Ксинхуа, а локалната болница ги предупреди властите во таа покраина на појава на болеста во саботата.

Властите издадоа предупредување од трет степен со цел превензија од можна пандемија.

 предупредувањето ќе остане на сила до крајот на годината, пренесува Ксинхуа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.