Во последните 24 часа во Кина се потврдени 22 нови случаи на коронавирус, двојно повеќе од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија.

Од вкупниот број на новоинфицирани, 20 се увезени, а по еден локално пренесен случај има пријавено во Шангај и во провинцијата Тијанин.

Случајот од Шангај, како и случајот што претходниот ден беше пријавен во градот, е поврзан со контејнер од Северна Америка, што го чистиле две лица откако пристигнал на аеродром.

Потврдени, исто така, се и осум нови асимптоматски случаи, кои не се вклучени во официјалната статистика.

Од почетокот на епидемијата, во Кина се регистрирани 86.464 случаи на коронавирус, а умреле 4.634 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.