Кина денеска соопшти дека е регистриран нов смртен случај од коронавирусот, прв во последните шест месеци.

Маж од Пекинг (87) починал од Ковид-19, покажуваат податоците на Државната здравствена комисија.

Претходниот смртен случај од оваа болест беше регистриран на 26 мај, така што бројот на починати од коронавирусот во Кина сега е 5.227 од почетокот на пандемијата во ноември 2019 година.

Кина денеска соопшти дека во претходните 24 часа се регистрирани 24.215 нови случаи на Ковид-19, од кои повеќето се асимптоматски.

Кина има висока стапка на вакцинација, и повеќе од 92 отсто од населението примиле најмалку една доза, но таа бројка е помала кај постарите лица, особено кај луѓето над 80 години, каде што процентот изнесува 65 отсто.

Здравствената комисија во Пекинг не даде информација за статусот на вакцинација на последниот починат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.