Кинеските власти соопштија денеска дека се регистрирани 36 нови случаи на коронавирус, од кои само еден не е поврзан со лица коишто допатувале од странство.

Во изминатите 24 часа, седум лица заразени со вирусот починаа во Кина, пренесува АП.

Од декември, кога е утврдено постоењето на вирусот, во Кина се регистрирани 81.554 случаи, додека 3.312 починале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.