Германската канцеларка Ангела Меркел со сојузните премиери договори продолжување на „локдаунот“ до 28 март,но можно е тој да биде продолжен.

Тоа внесе големо незадоволство кај Германците кои се „затворени“ речиси една година. Во неколку градови во Северна Рајна Весфалија на граѓаните им е забрането задржување во центарот и на шеталиштата

Ова посебно е изразено во Дизелдорф каде викендов покрај Рајна седеле многу посетители и полицијата ги растерала.

Во Хамбруг пак хеликоптер кружел над паркот Алстер и надгедувал дали има собирања.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.