Бројот на починати од последиците на новиот коронавирус во Шпанија во текот на ноќта изнесува 832, соопшти Министерството за здравство.

Во Шпанија 72.248 луѓе се позитивни на Коивд-19, додека вчера нивниот број изнесуваше 64.059.

Вкупниот број на смртни случаи во Шпанија е 5.690.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.