Осомничен француски џихадист, поврзан со нападот врз сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз пред три години, уапсен е во Џибути.

Се претпостававува дека уапсениот имал контакти со браќата Шериф и Саид Кваши, кои го извршија нападот врз редакцијата на „Шарли едбо“ во јануари 2015 година, при што убија 12 луѓе, пред да бидат застрелани одф полицијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.