Најмалку 11 лица загинаа, а повеќе од 60 се водат како исчезнати поради два бродоломи во јужниот дел на Италија.

Германската хуманитарна организација RESQSHIP извести дека спасила 51 лице од потонатиот дрвен брод и пронашла 10 тела заробени во долниот дел од палубата во близина на островот Лампедуза во понеделникот, 17 јуни.

Во одделен инцидент истиот ден, повеќе од 60 лица се водат како исчезнати, од кои 26 се стравува дека се деца, соопшти Лекари без граници (MSF).

Бродовите превезувале мигранти кои тргнале од Либија и Турција, соопштија агенциите на ОН.

Преживеаните биле предадени на италијанската крајбрежна стража и одлетани на брегот во понеделник наутро, додека телата на починатите биле одвлечени на островот, според RESQSHIP.

Бродот замина од Либија, превезувајќи мигранти од Сирија, Египет, Пакистан и Бангладеш, објавија заеднички агенцијата за бегалци на ОН УНХЦР, Меѓународната организација за миграција (ИОМ) и агенцијата за деца на ОН УНИЦЕФ.

Вториот бродолом се случи на околу 200 километри од брегот на Калабрија во јужна Италија, пренесоа агенциите.

Еден од 12-те преживеани починал по слегувањето, соопшти италијанската крајбрежна стража, пренесува Би-би-си.

Се претпоставува дека се мртви цели семејства од Авганистан. Тие ја напуштија Турција пред осум дена и добиваа вода три до четири дена. Ни рекоа дека немаат елеци за спасување и дека некои бродови не им помогнале“, рече Шакила Мохамади од Лекари без граници.

Средоземното Море е најсмртоносниот познат миграциски пат во светот.

Повеќе од 23.500 мигранти загинале или исчезнале во тие води од 2014 година, според податоците на ОН.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.