Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани 42.223 нови случаи на коронавирус, а починале уште 1.290 лица, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Од почетокот на епидемијата во земјата заразени се 1.539.081 лице, со што Бразил се наоѓа на второ место во светот по САД.

Досега во Бразил се потврдени 63.174 смртни случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.