Во Бразил во последните 24 часа од коронавирус умреле 1.987 лица, јавија светските агенции.

Со овие податоци најголемата земја во Латинска Америка има најголем дневен биланс на жртви во светот. Досега во неа има 330.193 регистрирани смртни случаи од заразата.

Во последните 24 часа во Бразил со коронавирус се заразиле нови 43.515 лица, со што вкупниот број на инфицирани во земјата од почетокот на пандемијата се зголеми на 12.953.597 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.