Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани 39.924 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заболени се приближи до два милиони, поточно 1.996.748.

Во последните 24 часа починале 1.233 лица, со што вкупниот број на смртни случаи е 75.366.

Бразил, со население од 212 милиони, е најпогодена земја во Латинска Америка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.