Белгија го забележа првиот случај на новиот вид на коронавирус кој се шири во Јужна Африка, изјави белгискиот министер за здравство.

Министерот соопшти дека варијантата Б1.1.529 е откриена кај невакциниран патник кој влегол во Белгија и бил позитивен на 22 ноември, пренесува Де Морген.

Претходните случаи беа ограничени на Јужна Африка, Боцвана и еден случај во Хонгконг, увезен од патник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.