Ирачките безбедносни сили спречиле серија терористички напади во земјата и уапсиле еден од водачите на терористичката група Исламска држава во Багдад.

Како што објави телевизијата Ал-Сумарија, повикувајќи се на прес-службата на Ирачката агенција за безбедност, безбедносните сили направиле заседа и привеле еден од водачите на Даеш во Ирак, кој подготвувал терористички напади на денот кога се слави Арбаин (годишна меморијална поворка на шиитите на четириесеттиот ден од верската церемонија Ашура).

Кон крајот на 2017 година, Багдад прогласи победа над Исламската држава, иако ирачката армија, со поддршка на меѓународната коалиција и полицијата, продолжува со операциите за идентификување на „заспаните“ групи во одредени делови на земјата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.