Во Австрија е регистриранo ново зголемување на бројот на заразени со коронавирус за 200, така што вкупно 1.843 лица се заразени.

Зголемувањето е забележано вчера, кога биле заразени 1.646 луѓе, соопшти австриското Министерство за здравство.

Исто така, бројот на тестови значително се зголеми на 13.724, и тие се спроведуваат кога постои сомневање за инфекција со вирус.

Досега починаа девет лица кои биле заразени со коронавирус, иако официјалните бројки велат дека петмина се мртви.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.