Австралиската држава Квинсленд од денеска повторно воведе задолжително носење маски и ги ограничени собирите во домовите, со зголемена мерка за социјална дистанца воведена низ целата земја, која се бори против новото зголемување на бројот на инфекции од коронавирус.

Во најнаселениот град во Австралија, Сиднеј, за време на викендот беше воведен локдаун, како и во Дарвин на северот на земјата, додека здравствените власти се обидуваат да го спречат ширењето на многу заразната делта варијанта на вирусот.

Во моментов со некоја форма на локдаун или рестрикции се опфатени повеќе од 10 милиони Австралијци, или две петтини од населението.

Австралискиот Совет за национална безбедност денеска треба да одржи итен состанок поради зголемениот број нови инфекции низ целата земја.

Во Квинсленд, властите ги повикаа жителите на неколку региони, вклучувајќи го и главниот град на државата, Бризбејн, да носат маски, дури и пред регулативата да стапи на сила вечерва на полноќ.

Сиднеј вчера влезе во двонеделен локдаун за да се спречи ширењето на многу заразната делта варијанта на вирусот, а во Западна Австралија повторно е воведена обврската за носење маски во затворен простор.

Австралија досега беше многу поуспешна од другите развиени земји во спречувањето на ширењето на коронавирусот и забележа само 30.450 инфекции и 910 смртни случаи.

Затворањата, социјалната дистанца и брзото пронаоѓање на контактите досега придонесоа за успехот на оваа земја во борбата против ширењето на инфекцијата, но делта варијантата на вирусот ги крена на нозе здравствените власти во земјата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.