Властите во Барселона евакуираа една од популарните плажи во градот по информации за можна експлозивна направа.

Според шпански медиуми, станува збор за неексплодирана направа од Втората светска војна. Полицијата оформи зона на безбедност од 250 метри на популарната плажа Сан Себастијан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.