Рускиот претседател Владимир Владимирович Путин ја посети болницата во Коминарк, предградие во Москва, во која се сместени најголем број од заболените пациенти од коронавирус. На влезот облече жолто заштитно одело.

Путин разговараше со главниот доктор на болницата, Денис Проценко, кој оваа установа ја нарече “космос”.

“Ова е како космос. Не можам да говорам како е сега во светот, но се усовршував и бев на размена во Европа. Ова болница е многу подобра”, одговори Проценко, на прашањето на претседателот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.