Рускиот претседател Владимир Путин денеска треба да ѝ се обрати на јавноста, потврдија од Кремљ. Обраќањето треба да започне околу 15 часот.

Путин ќе зборува на панелот на московскиот тинк-тенк Валдаи, каде прашања ќе можат да поставуваат независни новинари и аналитичари од западните земји.

Обраќањето на рускиот претседател беше објавено само еден ден откако Путин ја надгледуваше воената вежба на насилен нуклеарен напад преку видео врска.

Дмитриј Песков, портпаролот на Путин, кој вчера зборуваше на панелот, рече: „Тоа ќе биде голем говор, проследен со дискусија“.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.