Владејачката партија во Русија ја даде поддршката за предлогот на рускиот претседател Владимир Путин да го номинира за премиер Михаил Мишустин. Во денешното соопштение на Единствена Русија се дава „едногласна поддршка“ за не многу познатиот Мишустин да го замени досегашниот премиер Дмитри Медведев кој вчера си поднесе оставка.

Руската влада која ја предводеше Медведев поднесе оставка, само неколку часа откако претседателот Путин во своето годишно обраќање до нацијата во Федералното собрание побара уставни измени со кои ќе се зголеми моќта на парламентот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.