Една од најголемите глобални платежни системи во светот, „Виза“, ќе ја купи шведската платформа „Тинк“ за 1,8 милијарди евра.

„Тинк“ е основана во 2012 година во Стокхолм и во неа работат околу 400 лица. Оваа отворена банкарска платформа им обезбедува на банки, финтеч компании и старт-ап фирми да развиваат финансиски услуги.

Преку својот АПИ, „Тинк“ обебзедува клиентите да имаат пристап до финансиски податоци, да извршуваат плаќања и да создаваат инструменти за лични финансии – објаснуваат од „Виза“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.