Четири лица се полесно повредени од кои две се префрлени во болница, во вчерашната несреќа при судар на крузер и туристички брод во Венеција.

Меѓународната бродска компанија „МСЦ“ тврди дека нивниот брод „Опера“ кој вчера удри во многу помал туристички брод, имал механички проблем додека застанувал на патничкиот терминал во Венеција.

Според распоредот, бродот на 26 мај отпловил од Венеција и ги посетил Котор, Миконос, Санторини и Крф, а потоа вчера повторно се вратил на појдовната станица.

View this post on Instagram

Cruise ship crashes into a #Venice dock and hits boat.

A post shared by Luxury (@thexpensive) on

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.