Велика Британија ќе започне со спроведување на забраната за мрежите Хуавеј 5Г во земјата кон крајот на 2020 година, изјави секретарот за култура Оливер Дауден пред пратениците во вторникот.

Забраната ќе се спроведе во две фази: прво, набавките на опрема Хуавеј 5Г ќе бидат забранети од 31 декември; второ, ќе се воведе забрана за секој комплет Хуавеј 5Г од 2027 година, што значи дека сите мрежи на Хуавеј кои се моментално во функција ќе треба да бидат заменети до тогаш.

Ова не беше лесна одлука, но таа е вистинската за телекомуникациските мрежи во Велика Британија, за нашата национална безбедност и нашата економија, и за двете и навистина на долг рок, забележа Дауден истакнувајќи дека одлуката за обнова на 5Г мрежата во Велика Британија ќе биде вратена до 12 месеци наназад како резултат на забраната за Хуавеј.

Одлуката од Лондон доаѓа откако Соединетите држави наведоа црни список на Хуавеј за наводните загрижености за шпионажа, обвинение што компанијата категорично го негира.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.