Како резултат на економските последици од пандемијата, невработеноста во Велика Британија во јули се зголемила за повеќе од четири проценти.

Официјалните податоци на Службата за национална статистикапокажуваат дека процентот се искачи на 4,1 во однос на 3,9 отсто во претходниот квартал.

Бројот на луѓе кои барале надоместок за невработеност во август изнесувал 2,7 милиони, што е 120,8 проценти во споредба со март, кога Велика Британија беше блокирана поради вирусот.

Од март досега во државата се затворени 695.000 работни места.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.