По САД и Велика Британија нареди персоналот на амбасадата во Киев и нивните семејства да ја напуштат Украина.

Веб-страницата на британското Министерство за надворешни работи, Комонвелтот на нации и Канцеларијата за развој (ФЦДО) објави соопштение дека владата во Лондон „преферирала привремено да повлече дел од персоналот и зависните лица од Киев“.

Во соопштението, во кое се наведува дека Амбасадата во Киев ќе остане отворена и ќе продолжи да им помага на британските граѓани во Украина, носителите на британски пасоши беа повикани да го пријават своето присуство во Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.