Британскиот производител на лекови „Глаксо Смит Клајн“ (Glaxo Smith Kline) соопшти дека неговиот лек „Сотровимаб“ односно терапија против Ковид-19 заснована на антитела, на која работат со партнер од САД, „Вир Биотехнологија“ (Vir Biotechnology), е ефикасна против сите мутации во новата варијанта на корона вирусот – Омикрон, истакнувајќи дека станува збор за најнови податоци од студија во рана фаза.

Резултатите од студијата, кои допрва треба да бидат разгледани и објавени во рецензирани медицински списанија, сугерираат дека третманот со „Сотровимаб“ е ефикасен против сите 37 мутации досега идентификувани на шилестиот протеин – се вели во изјавата на „Глаксо Смит Клајн“.

Друг претклинички резултат од истражување спроведено минатата недела покажал дека лекот делува против клучните мутации во варијантата Омикрон.

„Сотровимаб“ беше дизајниран да се врзува за шилестиот протеин на површината на корона вирусот, но беше откриено дека Омикрон има невообичаено голем број мутации во тој протеин.

Корона вирусот предизвикува инфекција со помош на протеинот на неговата површина или шилестиот протеин со чија помош се врзува и влегува во клетките на телото и предизвикува болест. Затоа, повеќето вакцини се развиени на начин што го таргетираат шилестиот протеин па вакцината во телото предизвикува производство на антитела и Т-клетки кои се насочени против шилестиот протеин и го спречуваат навлегувањето на корона вирусот во клетките на домаќинот.

Овие претклинички резултати од истражувањето укажуваат на тоа дека нашето моноклонално антитело може да биде ефикасно против најновата варијанта, Омикрон, но и против сите други варијанти кои досега ги дефинираше СЗО – изјави главниот научен директор на ГСК, Хал Барон.

„Глаксо Смит Клајн“ и „Вир Биотехнологија“ создале таканаречени псевдовируси кои содржат значајни мутации на корона вирусот во сите сомнителни варијанти што се појавија досега и спровеле лабораториски тестови за нивната реакција на лекување со „Сотровимаб“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.