Руската федерална агенција за биомедицина направи препарат за лечење на корона вирусот на основа на антималарискиот лек „Меклофин“.

Овој лека со сигурност ќе може вирусот да го држи под контрола, прогонизираат лекарите. „Меклофин“ ги блокира цитопатолошките ефекти на корона вирусот на нивото на ќелии и го запира размножувањето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.