Вечерва во 20.53 часот по наше време, Турција беше погодена од земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер.

Според податоците на Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епиценатарот бил на 43 километри источно од Анкара, поточно 25 км северозападно од градот Кириккале, со популација до 211.000 жители.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.