Земјотресот ја погоди провинцијата Мила, на околу 350 километри источно од главниот град на Алжир.

Исто така, предизвикани се оштетувања на патиштата, кои се затворени за сообраќај.

Во земјотресот со јачина од 6,7 степени што го погоди Алжир во 2003 година загинаа 2.000 луѓе

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.