Земјотрес со јачина од 8 степени е регистриран на Алјаска.

Според првичните извештаи од ЕМСЦ, потресот е со јачина од 8 степени, а на длабочина од 10 километри.

Наскоро се очекуваат подетални информации.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.