Кому ќе му ја дадат довербата граѓаните на ЕУ за да ги претставува во Европскиот парламент во Брисел, ќе биде познато утре на полноќ.

Улогата на Европскиот парламент е да одобри, но и да преговара за измени и дополнувања на предложени закони и иницијативи поднесени од Европската комисија и Европскиот совет.

Европските избори се и почетокот на изборниот процес за нови водечки позиции во ЕУ.
Европските избори секоја петта година се одржуваат паралелно во сите земји членки на Унијата.

Сами избори се одвиваат врз основа на националните изборни закони, што доведува до разлика во денот на гласањето, најниската старосна возраст на гласачите и кандидатите, како и висината на цензусот.

Европските избори веќе се одржаа на 23-ти мај во Холандија и Велика Британија. Ирците и Чесите гласаа вчера (во Чешка и денеска). Латвијците, Малтежаните и Словаците гласаат денеска, а во недела сите останати земји на ЕУ.

Според првите податоци од Ирска и од Холандија, одѕивот на гласачите е поголем отколку на претходните европски избори, кога во ЕУ беше забележана рекордна ниска излезност од 43 отсто.

На претходните европски избори 2014 година, Белгија имаше највисока излезеност од речиси 90 проценти, а Словачка најниска од 13 проценти.

Треба да се истакне и фактот дека излегувањето на избори е задолжително во Белгија, Бугарија, Грција, Луксембург и Кипар, каде што се забележани највисоки стапки на излезност во Европа.

Резултатите од секоја земја-членка ќе бидат објавени на 26-ти мај по затворањето на последното гласачко место во Европа, при што последни се затвораат избирачките места во Италија во 23.00 часот.

До крајот на вечерва треба да бидат познати и првите прелиминарни резултати од изборите, односно како ќе изгледа новиот состав на Европски парламент.

ЕП, барем во почетокот, ќе има 751 пратеник. Пратениците се избираат пропорционално, така што помалите членки како Малта или Луксембург имаат по шест пратеници, додека најмногу пратеници во ЕП доаѓаат од Германија (96) и Франција (74).

Велика Британија повторно ќе има 73 места во Парламентот во Брисел, се до завршувањето на процесот излегување од ЕУ.

По Брегзит, бројот на пратеници во ЕП ќе се намали на 705 места, по што 27 места ќе бидат доделени на други земји-членки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.